19 Eylül 2014 Cuma

Eylül...Yağmur...Mum... ve ışığı

Günlerden Cuma. Aylardan Eylül. Eylül be Eylül daha ne olsun! Yıl ise 2014.
Saat 19:47

Yıllar geçse de üstünden
Bu kalp seni unutur mu?
Kader gibi istemeden
Bu kalp seni unutur mu?
Bir hasretlik…

Evet fonda F.Kızılok, masada mum, dışarda yağmur, gönülde sebepsiz bi durgunluk var.Bir kitap biter başka bir kitap girer hayata.

'Elif Gibi Sevmek' bitti. ‘Nietzsche Ağladığında’ mevcut durumda okunuyor zaten. ‘Yok Karşılığı Yüzünün’ bir nefeslik aralarda ele alınacak. (öyle böyle der iken ‘Yok Karşılığı Yüzünün’ okuyacağım 3. C.Ersöz kitabı olacak.)

Yaşanmışlıklar da böyle midir?

Değiştirmek bu kadar kolay mıdır?

Bir kitabı alırsınız elinize, evirir çevirirsiniz. Evvela kapağı cazip gelmelidir size, adı çekmelidir sizi. İyi bir okuyucu iseniz yayın evine mutlaka dikkat edersiniz. Yazarı hakkında mutlaka bir bilgi ve kitabın konusuna dair de bir ön bilgi ile donanarak seçersiniz kitabı. Arka kapak yazısını, referanslarını okumadan ise asla olmaz. Sayfaları hızlıca çevirir, koklarsınız, organik bir bağ arar ya da hemen organik bir bağ kurarsınız kitapla aranızda. Ama kitabın içini asla okumadan bilemezsiniz. Birini hiç etkilemeyen bir kitap, bir başkası için hayatının kitabı olabilir.

Hayatımıza giren insanlar için de böyledir, değil mi?

Hep bir arayış içindeyizdir.

Ying-yang misali uyumlu olacağımız eş-arkadaş-dost-aile bireyi… Biri ama mutlaka biri bizim copy-paste’ ımız olsun isteriz. Biz leb demeden leblebiyi anlasın. Sustuğumuzda ne için sustuğumuzu bilsin. Ben’ imizi bilsin.

Peki kolay mı böylesi?
Değil.

Mümkün mü?
Kısmen.

E ne diyelim o zaman?
Rabbim böylesini nasip etsin İnşaAllah.

Alakasız son söz: F.Kızılok ve C.Ersöz’ ü siz de birbirlerine çok benzetiyor musunuz?

Kısmen alakalı son sözden sonraki söz: daha önce okuduğum C.Ersöz' ün ilk kitabına dair yorumum 'Şehirden Bir Çocuk Sevdin Yine' burada ve ikinci kitabı 'Kafka Market' e dair yorumum da burada.

Sevgiler benden tüm yürekten sevenlere gitsin!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Gelsin Yorumlar: