23 Ekim 2013 Çarşamba

''SOL AYAĞIM'' Kitabı... Christy Brown


Yukarıda gördüğünüz muazzam kapağa sahip ''Sol Ayağım'' kitabı bence herkesin okuması gereken bir kitap.
172 sayfadan oluşan kitap, gayet rahat okunabilir şekilde yazılmış, her yaşa hitap eden bir kitap.

Büyük-küçük herkesin okumasını lüzumlu görmemin sebebi; elimizdekilerin nimetini, hiç yoksa bile sağlığımızın-beden bütünlüğümüzün kıymetini bilme noktasında rehber niteliğinde olması.

Üslubu basit, sayfası az, kısa bölümlere ayrılmış ve yazı karakterinin büyük olması sebepleriyle çocukların da kolaylıkla okuyabileceği bir kitap. Zaten yazar Christy Brown, çocukluğundan itibaren yaşadıklarını yazdığı için bolca çocuk anısı barındırması sebebiyle de çocukların -en azından 11-14 yaş arası çocukların- ilgisini sürekli tutabileceğini düşünüyorum.

Öyle yerleri var ki, okurken o an kitabı kapatıp şükretme ihtiyacı duydum. Bundan sanmayın ki bunalıma sürüklüyor. Hayır. Biz ''normal'' insanların rahatlıkla yaptığı her işin, ''farklı'' yaradılıştaki engelli insanlar için ne denli zor ve yapılması uzak işler olduğunu görünce şükrettim.

Yazar ve kitaba ilişkin bilgi:
Christy Brown (5 Haziran 1932 – 6 Eylül 1981), İrlandalı yazar ve ressam
23 çocuklu bir ailenin, hayatta kalabilen 13 çocuğundan biri olarak Dublin'de doğmuştur.Beyin felci ile dünyaya gelmiş ve uzun süre hareket ve konuşma yetenekleri olmadan yaşamıştır. Doktorlar, başlangıçta C.Brown'un zihinsel olarak özürlü olduğunu düşünmüşlerdir ve öleceğini söylemişlerdir. Fakat annesi doktorların sözüne aldırmayarak oğlunun eğitilebileceğine inandı. Annesinin bu çabaları sonuç verdi ve Christy Brown sol ayağını kullanarak yazmayı ve resim yapmayı başardı. Konuşmaya başlaması ile birlikte, doktorlar tedavi biçimini değiştirerek fizyoterapiye ağırlık vermişler, böylelikle yazar daha rahat hareket edebilmeye başlamıştır.
Yaşamı boyu yardıma muhtaç olarak yaşaması onun İrlanda'nın tanınmış yazarları arasına girmesini engellememiştir. Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı eserler, onun dünya çapında bir üne kavuşmasını sağlamıştır.
Kendi hayat hikâyesini yazdığı Sol Ayağım (My Left Foot) adlı eseri filme alınmıştır. Baş rolünü Daniel Day Lewis' in oynadığı Sol Ayağım filmi büyük bir başarı kazanmıştır. Bu tarzda yazdığı diğer kitabı da (Down All The Days) en çok satanlar listesine girmiştir.
Londra'ya yaptığı birkaç ziyaret dışında bir kere de Amerika'ya giden yazar, tüm yaşamını Dublin'de geçirdi.
Christy Brown 1981'de öldü. Christy Brown hayat hikâyesinin bulunduğu Sol Ayağım kitabında annesine sık sık teşekkür etmektedir. Ailesi onunla hep gurur duyduğunu belirtiyor.

Filmin afişi: Bu kitap bana, baş rolünde Javier Bardem' in oynadığı, genç yaşında tetrapleji hastası olan genç bir adamı konu alan ve gerçek olan ''İçimdeki Deniz'' filmini hatırlattı.


Bu yazı vesilesiyle sizlere hem kitabı hem de iki filmi tavsiye ederim.

Sevgilerimle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Gelsin Yorumlar: